Jak wynająć mieszkanie

Poszukujesz mieszkania do wynajęcia i nie wiesz na jakie elementy zwrócić uwagę? Pierwszy kontakt z rynkiem wynajmu może przyprawić bólu głowy. Setki nieruchomości, różne ceny, lokalizacje i wyposażenie, a do tego dziwne wymagania właścicieli.

Jeśli udało Ci się znaleźć już to najlepsze, okazuje się, że dopiero właściciel będzie robić casting na najemcę! Jeśli spotkałeś się z takimi problemami, przeczytaj ten poradnik dla najemców - jak wynająć mieszkanie, jaką lokalizację wybrać oraz czym się kierować podczas poszukiwania mieszkania.

Jak wynająć mieszkanie

Jaką lokalizację wybrać pod wynajem?

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej lokalizacji szukasz mieszkania. To będzie determinować Twoje dalsze kroki w poszukiwaniu tego idealnego. Ceny mieszkań, rosną wprost proporcjonalnie do popytu na daną lokalizację. W każdym z miast inne lokalizacje cieszą się powodzeniem, ale schemat jest podobny. Najbardziej rozchwytywane są mieszkania, przy wyższych uczelniach, rynku i dużych ośrodkach miejsc pracy. Dla Warszawy dodatkowo będą to wszystkie mieszkania, w pobliżu Metra — które niewątpliwie jest ogromną zaletą w poruszaniu się po mieście.

Jaka lokalizacja pod wynajem

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej lokalizacji szukasz mieszkania. To będzie determinować Twoje dalsze kroki w poszukiwaniu tego idealnego. Ceny mieszkań, rosną wprost proporcjonalnie do popytu na daną lokalizację. W każdym z miast inne lokalizacje cieszą się powodzeniem, ale schemat jest podobny.

Najbardziej rozchwytywane są mieszkania, przy wyższych uczelniach, rynku i dużych ośrodkach miejsc pracy. Dla Warszawy dodatkowo będą to wszystkie mieszkania, w pobliżu Metra — które niewątpliwie jest ogromną zaletą w poruszaniu się po mieście.

Od wyboru lokalizacji, tak naprawdę zależy wszystko. Nie liczy się tylko porównanie odległości do naszego punktu docelowego, np. miejsca pracy czy nauki, ale także otoczenie i cechy charakterystyczne dla danego osiedla / dzielnicy.

Wybierz standard dla siebie

Każde mieszkanie charakteryzuje własny unikalny styl. Do wyboru na rynku nieruchomości, mamy zarówno mieszkania o niższym standardzie, jak i te o bardzo wysokim, nierzadko wyposażone w dodatkowe wyposażenie jak np. system alarmowy, klimatyzacje i inne udogodnienia.

Tutaj znowu determinującą nasz wybór cechą będzie z pewnością cena. Musimy sami sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy oszczędzić kosztem niższego standardu, czy wolimy żyć w lepszych warunkach. Gorsze w standardzie mieszkania, czasami wymagają jedynie porządnego sprzątania i drobnych stylistycznych poprawek. Może warto je dokonać we własnym zakresie i oszczędzić sporo pieniędzy?