Mieszkania dla studenta

Mieszkania dla studenta, czyli właściwie jakie? Jaki lokal spełnia wymogi mieszkaniowe a nie jest przeznaczony dla studentów? Rynek nieruchomości w Polsce to wciąż rozwijająca się gałąź, która rządzi się swoimi prawami. Studenci to ogromna liczba najemców, we wszystkich dużych miastach w Polsce. Wyjaśniamy czym różni się mieszkanie dla studenta od innych ofert, na podstawie własnych doświadczeń.

Studenci to szczególna grupa najemców, która ma na sobie piętno poprzednich pokoleń. Wciąż wielu właścicieli mieszkań do wynajęcia kojarzy studenta z ciągłymi imprezami do rana, licznymi ‘domówkami’, pretensjami sąsiadów i dewastowaniem mienia. Studenci są kojarzeni z problemami, co szczególnie boleśnie odbija się na samych zainteresowanych wynajmem żaków. Wynajmujący robią różnego rodzaju schody. Casting na najlepszego najemcę, ograniczenie dostępu do wynajmu mieszkania przez studentów, wizje lokalne i inne przeróżne szczególne wymogi - z tymi przeszkodami podczas wynajmu mieszkania spotykają się studenci.

Doświadczenie osób, zajmujących się zawodowo wynajmem mieszkań wskazuje, że wszystkie te negatywne cechy przypisywane do studentów to mity. “Odsetek problematycznych najmów z udziałem studentów jest na tyle mały, że można pokusić się o stwierdzenie że studenci to bardzo dobrzy najemcy” - tak skomentował to właściciel jednej z największych firm obsługujących wynajem mieszkań. Zapytaliśmy również o zdanie duże biuro nieruchomości działające na większości rynków w Polsce, które również potwierdziło, że studenci, to wbrew pozorom dobrzy najemcy. Doświadczenia pośredników i agentów nieruchomości z obcowaniem ze studentami są niewielkie - w przeciwieństwie do firm obsługujących wynajem. Klientami pośredników są z reguły osoby pracujące, które stać na pokrycie kosztu pośrednictwa. Studenci wybierając mieszkanie, kierują się głównie ceną i lokalizacją.

Brak problemów z płatnościami (zobowiązania z reguły regulują rodzice) i łatwość wynajmu mieszkania to główne zalety wynajmu mieszkań dla studentów. Problemy z głośnym zachowaniem i organizowaniem imprez w wynajmowanych mieszkaniach już minęły. Życie towarzyskie studentów przeniosło się do licznych klubów i pubów, które są w każdym większym mieście. To tam studenci z reguły wolą spędzać swój wolny czas.

Czym więc charakteryzuje się mieszkanie dla studenta?

Mieszkania dla studenta to przedewszystkim te lokale, w których właściciel wyraża zgodę na zamieszkanie przez grupę studentów. Lokale takie powinny znajdować się możliwie jak najbliżej głównych ośrodków akademickich. Im bliżej, tym zainteresowanie ofertą większe i możliwa większa cena najmu do uzyskania.

Charakterystyczne mieszkanie studenckie Standardy i wymogi studentów nie są wygórowane. Największą popularnością cieszą się mieszkania rozkładowe - takie, w których każdy pokój jest oddzielnym, zamykanym pomieszczeniem. Mile widziane są w drzwiach zamki (osobny klucz do każdego z pokoju). Takie rozwiązanie, pozwala każdemu ze studentów posiadać swój własny, prywatny kąt. Grupy studentów wynajmujących całe mieszkania, to z reguły osoby, które mieszkają ze sobą pierwszy raz. Swoją znajomość zawdzięczają przebytym już etapom nauki. Niekoniecznie muszą sobie ufać w każdym aspekcie.

Mieszkania studenckie, powinny również być w pełni umeblowane, posiadać miejsce do nauki, być wyposażone w podstawowe sprzęty AGD. Całkowitą podstawą jest pralka, lodówka, kuchenka z piekarnikiem. Studenci wyjeżdżając ze swojego miasta, biorą z reguły tylko podstawowe rzeczy prywatne. Od kwatery wymagają pełnego umeblowania.

W skrócie mieszkania dla studentów powinny posiadać:

  • W pełni umeblowane z miejscami do spania
  • Wyposażone w AGD (pralka, lodówka, kuchenka)
  • W bliskiej odległości od uczelni lub z dobrym dojazdem
  • Standard odpowiadający kieszeni studenta
  • Rozkładowe, zamykane pokoje, najlepiej z osobną kuchnią
  • Mile widziane osobno łazienka i WC

Jaki standard mieszkania dla studenta?

Zarówno lokale o wyższym jak i niższym standardzie znajdą najemcę. Wszystko zależy od ceny, jaką właściciel chce osiągnąć. Studenci o uboższym portfelu z pewnością docenią tańszą ofertę, pomimo gorszego standardu. Ten trend powoli zaczyna się zmieniać. Mieszkania na rynku wynajmu, szczególnie w dużych miastach, przyzwyczajają młodych ludzi do wyższego standardu (a zarazem coraz wyższych cen).

Posiadając mieszkanie o niższym standardzie, należy zadbać, aby całe wyposażenie było sprawne. Mowa tutaj o odpływach, działającej armaturze, wyposażeniu AGD i innych elementach mieszkania. Wynajmując mieszkanie dla studentów należy już na samym początku ustalić zasady ewentualnych napraw sprzętów, aby pozbyć się nieprzyjemnych sytuacji podczas trwania umowy. Z góry ustalamy zasady współpracy.

Mieszkania na pokoje, czy całe lokum

To pytanie mogą sobie zadawać właściciele mieszkań do wynajęcia, którzy planują wynajem studentom. W jaki sposób wynajmować mieszkanie? Z podziałem na pokoje, czy jako całe lokum? Z pewnością przy wynajmie na pokoje jest więcej pracy. Na każdy pokój z osobna musimy znaleźć najemcę, podpisać umowę, wydać mieszkanie, wyjaśnić wszystkie kwestie, później odebrać mieszkanie (często w różnych terminach).

Czy taka forma wynajmu może być zatem bardziej opłacalna? Z doświadczenia i obserwacji rynku, możemy stwierdzić, że wynajem na pokoje jest zalecany przy większych mieszkaniach, gdzie trudniej jest znaleźć dużą grupę studentów chcących razem zamieszkać. Powyżej 3-pokoi wynajem mieszkania na pokoje może przynieść relatywnie większe korzyści i pozwolić mimo wszystko szybciej wynająć lokal.

Wynajem na pokoje warto zastosować gdy:

  • Mieszkanie posiada 3 lub więcej pokoi
  • Jest blisko uczelni, lub z dobrym dojazdem
  • Dysponujemy większą ilością czasu na znalezienie każdego lokatora z osobna
  • Mamy w pełni rozkładowe mieszkanie, gdzie każdy pokój możemy wynająć z osobna
  • Przy wynajmie na pokoje powinniśmy zapewnić w mieszkaniu Internet

Sprawdź ogłoszenia mieszkania do wynajęcia Warszawa, mieszkania do wynajęcia Wrocław.

Mieszkania dla studenta